Czy domy szkieletowe są eko?

Budowa domu i kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska mają coraz większe znaczenie dla rosnącej grupy osób. Przy zakupach produktów zwracają uwagę na to, jaki wpływ wywierają na naturę i klimat. Analizują czy podejmowane działania nie będą przyczyniały się do powstawania zbędnych odpadów, dużego zużycia wody bądź paliwa. W przypadku budowy domu działania tego rodzaju nabierają dodatkowego wymiaru. Przekłada się to jednocześnie w wielu przypadkach na koszty późniejszej eksploatacji. Jedną z technologii wybieranych przez inwestorów dbających o planetę są domy szkieletowe. Przekonajmy się dlaczego.

Budowa domu szkieletowego a ochrona środowiska

Domy szkieletowe powstają w dużej mierze z materiałów naturalnych. Struktura budynku jest wznoszona z belek drewnianych. Warstwę termoizolacyjną stanowi zwykle wełna mineralna wytwarzana z kwarcu albo bazaltu, natomiast poszycie ścian oraz strop to zwykle płyty drewnopochodne. Pozyskiwanie potrzebnych do budowy surowców odbywa się jednak bez szkody dla środowiska naturalnego. Widać to szczególnie dobrze na przykładzie drewna, pochodzące z wycinek dokonywanych w lasach gospodarczych, w których drzewostan jest cyklicznie odnawiany. Zaletą domów drewnianych tego typu jest też niewielkie zapotrzebowanie na szczególnie niebezpieczny dla środowiska cement. Jego produkcja zazwyczaj przyczynia się do emisji znacznych ilości CO2 oraz pyłów.

Eksploatacja domów szkieletowych i jej wpływ na naturę

Pod względem ekologii duże znaczenie mają też potrzeby energetyczne wznoszonych obiektów. Domy szkieletowe okazują się wyjątkowo przyjazne naturze ze względu na efektywną izolację termiczną. To przekłada się na niskie zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną. Ponieważ ich konstrukcja nie kumuluje znacznych ilości ciepła, łatwo i szybko można je ogrzać, a jednocześnie przy stosunkowo niewielkich kosztach. Mimo wysokiej trwałości domów szkieletowych, w razie ich rozbiórki materiały użyte do ich budowy można bez problemu poddać recyklingowi. Będzie w znacznie szerszym zakresie niż w przypadku technologii murowanej.