Czy domy szkieletowe są eko?

Czy domy szkieletowe są eko?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska mają coraz większe znaczenie dla rosnącej grupy osób. Przy zakupach produktów zwracają uwagę na to, jaki wpływ wywierają na naturę i klimat, analizując czy podejmowane działania nie będą przyczyniały się do powstawania zbędnych odpadów, dużego zużycia wody bądź paliwa. W przypadku budowy domu działania tego rodzaju nabierają dodatkowego wymiaru, ponieważ jednocześnie przekładają się w wielu przypadkach na koszty późniejszej eksploatacji. Jedną z technologii wybieranych przez inwestorów dbających o planetę są domy szkieletowe. Przekonajmy się dlaczego.

Budowa domu szkieletowego a ochrona środowiska

Domy szkieletowe powstają w dużej mierze z materiałów naturalnych. Struktura budynku jest wznoszona z belek drewnianych, warstwę termoizolacyjną stanowi zwykle wełna mineralna wytwarzana z kwarcu albo bazaltu, natomiast poszycie ścian oraz strop to zwykle płyty drewnopochodne. Pozyskiwanie potrzebnych do budowy surowców odbywa się jednak bez szkody dla środowiska naturalnego, co szczególnie dobrze widać na przykładzie drewna, które pochodzi z wycinek dokonywanych w lasach gospodarczych, w których drzewostan jest cyklicznie odnawiany. Zaletą domów drewnianych tego typu jest też niewielkie zapotrzebowanie na szczególnie niebezpieczny dla środowiska cement, którego produkcja przyczynia się do emisji znacznych ilości CO2 oraz pyłów.

Eksploatacja domów szkieletowych i jej wpływ na naturę

Pod względem ekologii duże znaczenie mają też potrzeby energetyczne wznoszonych obiektów. Pod tym względem domy szkieletowe okazują się wyjątkowo przyjazne naturze. Z uwagi na efektywną izolację termiczną cechuje je niskie zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną. Ponieważ ich konstrukcja nie kumuluje znacznych ilości ciepła, można je ogrzać łatwo i szybko, a jednocześnie przy stosunkowo niewielkich kosztach. Nie można też zapominać o tym, że choć domy szkieletowe są bardzo trwałe, to w razie ich rozbiórki użyte materiały można bez problemu poddać recyklingowi w znacznie szerszym zakresie niż przy technologii murowanej.