Domy na zgłoszenie. Czy na dom Drewniany Szkieletowy konieczne są pozwolenia?

Domy na zgłoszenie to obecnie jeden ze sposobów szybkiej realizacji inwestycji. Zamieszkać we własnym domu jest marzeniem wielu osób, które chciałyby cieszyć się większą swobodą, niż jest to możliwe w przypadku mieszkań znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Często budowa domu jest też sposobem na przeprowadzenie się w atrakcyjną okolicę czy zyskanie miejsca do spędzania czasu wolnego bliżej natury. Metodą osiągnięcia tego celu przy skróceniu okresu niezbędnego na ukończenie inwestycji oraz ograniczeniu kosztów jest zdecydowanie się na całoroczny dom modułowy. W Trójmieście  obiekty tego rodzaju w technologii szkieletowej oferuje Przedsiębiorstwo Flextainer. Przekonajmy się, z jakimi formalnościami wiąże się budowa domu drewnianego szkieletowego. A może dom na zgłoszenie ?

Kiedy pozwolenie na budowę domu jest zbędne?

Pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego nie będzie potrzebne w przypadku obiektów wolnostojących. Obszar oddziaływania w mieści się w obrębie działki, na której zostanie postawiony. Dom , który ma nie więcej jak dwie kondygnacje. Nie jest ono również wymagane wówczas, gdy w grę wchodzi postawienie parterowego budynku rekreacji indywidualnej. Warunkiem również jest przeznaczenie domu do wypoczynku okresowego, oraz jeżeli powierzchnia zabudowy nie jest większa niż 70 m2. Liczba takich budynków przypadających na każde 500 m2 działki nie może być większa niż 1. Trzeba jednak pamiętać, że w takich sytuacjach niezbędne okaże się jednak dokonanie zgłoszenia budowy.

Przedsiębiorstwo Flextainer ma w swojej ofercie domy na zgłoszenie https://flextainer.pl/nasza-oferta/ .

Inwestycję można rozpocząć, jeżeli w ciągu 21 dni od daty wpłynięcia zgłoszenia organy administracji budowlanej nie zgłoszą swojego sprzeciwu. W przypadku wszystkich pozostałych obiektów, które nie podlegają wyłączeniu, wystąpienie o pozwolenie będzie obowiązkowe. Oczywiście domu muszą być zgodne z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub tzw. WZ czy Warunkami Zabudowy .

Czy dla procedury uzyskiwania zezwolenia ma znaczenie technologia, w jakiej wykonywane są budynki?

Przepisy nie przewidują rozróżnienia między budynkami murowanymi a wznoszonymi z wykorzystaniem drewna. Niezbędne będzie wystąpienie o wydanie pozwolenia, jeżeli projekt domu nie spełnia wymogów pozwalających na dokonanie zgłoszenia lub budowę bez niego.