Jaka papa na fundamenty? Ławy i wieńce

Photo of author
Autor: Łukasz Pietrucha

Budownictwo to moja pasja.  

 

 

 

 

 

Pozioma izolacja wykonana na ławie zapobiega przedostawaniu się wilgoci do ścianki fundamentowej, a ta na wieńcu jest ostatnią przeszkodą dla wilgoci, która zabezpiecza ściany przed kapilarnym jej podciąganiem. Dziś postaramy się pomóc wybrać odpowiednią papę na fundamenty i pomożemy w poprawnym jej ułożeniu.

Po co papa na fundamenty?

Wielu inwestorów zastanawia się nad sensem „ładowania” pieniędzy w drogie papy, które następnie zasypywane są w ziemi, ale nie bierze pod uwagę zjawiska kapilarnego podciągania wilgoci z samego spodu fundamentów. Woda gruntowa okresowo podnosi się do góry, a wtedy niezabezpieczone ławy fundamentowe przekazują wilgoć do góry do ścianek fundamentowych, a stamtąd bardzo krótka woda do mokrych plam na ścianach nośnych. To właśnie dlatego warto stworzyć wilgoci zapory nie tylko na górnym wieńcu, ale także ławie fundamentowej.

Dobrej jakości papa w przeciwieństwie do nawet najgrubszej folii tworzy trwałą barierę dla wilgoci i całkowicie blokuje możliwość jej kapilarnego podciągania do góry. To właśnie dlatego warto zainwestować w dobrej jakości papę.

Warto pamiętać, że odtworzenie izolacji poziomej na fundamencie jest oczywiście możliwe, ale jest to zabieg nieporównywalnie droższy do zakupu kilku rolek papy, którą układa się na etapie wykonywania fundamentów.

Jaką papę na fundament wybrać?

Wiele osób wybiera papy asfaltowe, ale raczej nie są one przeznaczone na fundamenty. Dobrze sprawdzają się na dachach, ale posiadają dość małą elastyczność i nie są zbyt wytrzymałe na ściskanie. Zdecydowanie lepszym wyborem są modyfikowane papy SBS. Są elastyczne i bardzo wytrzymałe. Idealnie nadają się nie tylko do izolacji przeciwwilgociowej, ale też przeciwwodnej.

Termozgrzewalne papy SBS są proste w montażu, ale mają jedną wadę – są zdecydowanie droższe od pap asfaltowych. Czy warto dopłacić? Wydaje się, że tak. Inwestycja w izolację fundamentów jest zawsze dobrym wyborem! Wykonana w sposób prawidłowy chroni nasz dom na lata, a my mamy święty spokój i nie martwimy się zawilgoceniem ścian czy posadzki w domu.

ława fudanmentowa czekająca na hydroizolację
Zdecydowanie należy unikać pap na osnowie tekturowej, które bardzo łatwo rozerwać, a dociśnięte ścianką fundamentową z całą pewnością zostaną uszkodzone. Nie powinniśmy też zwracać uwagi na papy modyfikowane APP, które wykorzystywane są przede wszystkim do hydroizolacji dróg. Papy z dodatkiem SBS (niemodyfikowane) mogą się sprawdzić, ale tylko pod warunkiem niskiego poziomu wód gruntowych.

Jak wygląda układanie papy termozgrzewalnej?

Układanie papy termozgrzewalnej na fundamencie jest bardzo proste. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie wieńca lub ławy. Warto na etapie ich wylewania zadbać, by beton był pozbawiony większych nierówności. Jeśli podczas betonowania o to nie zadbamy, przed ułożeniem papy należy szpachelką lub młotkiem usunąć wszelkie niedoskonałości. Zapobiegnie to przebiciu papy.

Po oczyszczeniu podłoża warto je zagruntować. Papy termozgrzewalne modyfikowane SBS mają co prawda dobrą przyczepność do betonu, ale nie warto rezygnować z gruntowania. Następnie tniemy rolki na szerokość ławy fundamentowej i wieńca (+10cm z każdej strony – dzięki zakładowi będziemy mogli połączyć papę spod ścian z izolacją przeciwwilgociową posadzki).

zaizolowana ława fundamentowa

Ostatnim etapem jest podgrzanie papy do odpowiedniej temperatury i powolne jej rozwijanie na ławie lub wieńcu. Praca nie jest przesadnie skomplikowana, ale warto zadbać o rozgrzanie papy do odpowiedniej temperatury. Niedogrzanie spowoduje słabe przyleganie do podłoża, przegrzanie natomiast może skutkować przerwaniem izolacji.

Szczególną uwagę warto zwrócić w miejscach przechodzącego przez ścianki fundamentowego zbrojenia. Miejsca te są newralgiczne i dokładna izolacja w tym miejscu jest niezwykle istotna.

Jaki jest koszt izolacji poziomej fundamentów za pomocą papy modyfikowanej SBS?

Rolka dobrej papy fundamentowej SBS (10 m2) to aktualnie koszt około 220 zł. Biorąc pod uwagę, że średnia szerokość ławy fundamentowej wynosi około 45 cm, a przeciętna długość całej ławy fundamentowej dla niewielkiego domu parterowego to 100 m, łatwo policzyć, że będzie nam potrzebne około 45 m2 papy. Warto do tego dodać około 15% z uwagi na ewentualne straty materiału. Ostatecznie więc dla naszego przykładowego domu sama izolacja ławy wyniesie około 1100 zł. Biorąc pod uwagę ostateczny koszt całej inwestycji, to naprawdę kropla w morzu wydatków, z której zdecydowanie nie warto rezygnować!

To jednak nie koniec wydatków, ponieważ kolejna warstwa izolacji poziomej potrzebna będzie pod mury, a tutaj koszt będzie większy, ponieważ należy zostawić 10-20 cm zakładu, który umożliwi połączenie z izolacją poziomą pod wylewką.