Jaki fundament jest odpowiedni do domu szkieletowego?

Inwestorzy decydujący się na budowę domu jednorodzinnego szukają zazwyczaj rozwiązań, które okażą się jednocześnie energooszczędne, niezbyt drogie, a przy tym pozwolą na możliwie szybkie ukończenie prac. Technologią, która sprawdza się znakomicie, jeśli chodzi o wszystkie te kryteria, są domy szkieletowe. Ich dodatkową zaletą jest też fakt, że z uwagi na ograniczoną masę konstrukcji mają niewielkie wymagania dotyczące fundamentów. Przekonajmy się, jak wygląda konstrukcja domu szkieletowego i zobaczmy, jakie fundamenty można w nim zastosować.

Jaką konstrukcję ma dom szkieletowy?

Dom w technologii szkieletowej to konstrukcja prefabrykowana w przypadku domów w typie skandynawskim lub wznoszona na placu budowy, jeżeli w grę wchodzi dom w systemie kanadyjskim. W obu sytuacjach struktura nośna budynku to drewniany szkielet składający się z belek nadających jej strukturę przestrzenną oraz będący podporą dla stropów i konstrukcji dachów, a także pozwalający na osadzenie drzwi i okien. Przestrzenie między poszczególnymi belkami są wypełniane materiałem termoizolacyjnym, zabezpieczane folią paroszczelną oraz wiatroszczelną, a także osłaniane sztywnym poszyciem. Domy szkieletowe mogą być wykończone w dowolny sposób – zarówno otynkowane, jak i obłożone drewnem. Pełna swoboda istnieje również w kwestii ścian wewnętrznych. Warto pamiętać, że w budynku poza fundamentami nie ma najczęściej masywnych elementów z betonu czy stali, całość jest więc bardzo lekka.

Płyta czy ławy fundamentowe – na co się zdecydować?

Każdy budynek musi przekazywać swój ciężar na grunt w sposób, który zagwarantuje stabilność oraz zapobiegnie nierównomiernemu osiadaniu konstrukcji. Rodzaj koniecznych fundamentów zależy jednak nie tylko od masy obiektu, ale w dużej mierze także od rodzaju gruntu. W przypadku domu szkieletowego celowe może być zarówno skorzystanie z możliwości, jakie daje płyta fundamentowa, jak i z klasycznych ław i ścian fundamentowych. Płyta będzie wprawdzie droższa, jednak może ułatwić wykonywanie konstrukcji budynku. Ławy fundamentowe będą tańsze, jednak oznaczają bardziej skomplikowane prace przy układaniu podłogi.

Każdy budynek musi przekazywać swój ciężar na grunt w sposób, który zagwarantuje stabilność oraz zapobiegnie nierównomiernemu osiadaniu konstrukcji. Rodzaj koniecznych fundamentów zależy jednak nie tylko od masy obiektu, ale w dużej mierze także od rodzaju gruntu. W przypadku domu szkieletowego celowe może być zarówno skorzystanie z możliwości, jakie daje płyta fundamentowa, jak i ze słupów fundamentowych. Płyta będzie wprawdzie droższa, jednak może ułatwić wykonywanie konstrukcji budynku. Słupy fundamentowe będą tańsze, jednak oznaczają konieczność zastosowania tzw. podłogi skrzynkowej, co jednak nie jest żadnym problemem, a może ułatwić posadowienie budynku na nierównym terenie, bez konieczności wykonywania drogich prac ziemnych.