Jaki fundament jest odpowiedni do domu szkieletowego?
Fundament domu drewnianego. Inwestorzy decydujący się na budowę domu jednorodzinnego szukają zazwyczaj rozwiązań, które okażą się jednocześnie energooszczędne i niezbyt drogie. Jednocześnie przy tym pozwolą na możliwie szybkie ukończenie prac. Technologią, która sprawdza się znakomicie, jeśli chodzi o wszystkie te kryteria, są domy szkieletowe. Ich dodatkową zaletą jest też fakt, że z uwagi na ograniczoną masę konstrukcji mają niewielkie wymagania dotyczące fundamentów. Przekonajmy się, jak wygląda konstrukcja domu szkieletowego i zobaczmy, jakie fundamenty można w nim zastosować.
Jaką konstrukcję ma dom szkieletowy?
Dom w technologii szkieletowej to konstrukcja prefabrykowana w przypadku domów w typie skandynawskim lub wznoszona na placu budowy, jeżeli w grę wchodzi dom w systemie kanadyjskim. W obu sytuacjach struktura nośna budynku to drewniany szkielet składający się z belek nadających jej strukturę przestrzenną oraz będący podporą dla stropów i konstrukcji dachów. Pozwala ona także na osadzenie drzwi i okien. Przestrzenie między poszczególnymi belkami są wypełniane materiałem termoizolacyjnym, zabezpieczane folią paroszczelną oraz wiatroszczelną. Wiatroizolacja osłaniane płyty poszyciowe konstrukcji domu. Domy szkieletowe mogą być wykończone w dowolny sposób. Zarówno otynkowane, jak i obłożone drewnem. Pełna swoboda istnieje również w kwestii ścian wewnętrznych. Warto pamiętać, że w budynku poza fundamentami nie ma najczęściej masywnych elementów z betonu czy stali. Całość jest więc bardzo lekka.
Płyta czy fundament i ławy fundamentowe – na co się zdecydować?
Fundament każdego budynku musi przenosić swój ciężar na grunt w sposób zapewniający stabilność i zapobiegający nierównomiernemu osiadaniu konstrukcji. Wybór odpowiednich fundamentów zależy nie tylko od masy obiektu, lecz także od rodzaju gruntu. W przypadku domu szkieletowego zaleca się rozważenie możliwości korzystania zarówno z płyty fundamentowej, jak i z klasycznych ław i ścian fundamentowych.
Choć płyta fundamentowa jest droższa, może ułatwić proces budowy, zapewniając solidne podparcie dla konstrukcji budynku. Natomiast ławy fundamentowe są tańszym rozwiązaniem, ale wymagają bardziej skomplikowanych prac przy układaniu podłogi.
Słupy fundamentowe są również tańszą opcją, lecz wymagają zastosowania tzw. podłogi skrzynkowej. Niemniej jednak, może to ułatwić posadowienie budynku na nierównym terenie. Eliminuje potrzebę wykonywania kosztownych prac ziemnych.