Nowoczesne technologie w budownictwie szkieletowym. Przegląd rozwiązań

Nowoczesne technologie w budownictwie szkieletowym. Przegląd rozwiązań

  • Post author:
  • Post category:Blog

Wybierając technologię, w jakiej zostanie wzniesiony dom, warto zastanowić się nad kwestią jego energooszczędności oraz kosztów i czasu trwania całej inwestycji. Dominującym rozwiązaniem jest decydowanie się na tradycyjny budynek murowany. Znacznie lepsze rezultaty można jednak osiągnąć, decydując się na wybudowanie domu w technologii szkieletowej. Dzięki nowoczesnym materiałom izolacyjnym można zyskać konstrukcję odporną na utratę ciepła, łatwą w ogrzaniu, a przy tym przyjazną użytkownikowi. Przekonajmy się, dlaczego tak jest.

Jak jest zbudowany dom szkieletowy?

Domy w technologii szkieletowej wznosi się wykorzystując przestrzenne ramy, wykonane z drewnianych belek, które tworzą strukturę nośną („szkielet”) budynku. Są one łączone ze sobą, gwarantując odpowiednią stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Na nich opierane są belki tworzące strop i wyższe kondygnacje oraz więźbę dachu. Znakomite parametry termiczne dom szkieletowy zyskuje za sprawą materiału termoizolacyjnego umieszczanego wewnątrz ram. Z reguły jest to wełna mineralna. Od wewnątrz zabezpiecza się ją folią paroizolacyjną, a od zewnątrz paro przepuszczalną, a jednocześnie wiatroizolacyjną. Wewnętrzną powierzchnię ścian tworzy płyta OSB mocowana na ruszcie, a zewnętrzną – w zależności od materiału elewacyjnego – płyta, gdy dom ma być tynkowany lub ruszt, jeżeli zastosuje się deskę elewacyjną.

Plusy technologii szkieletowej

Domy szkieletowe mogą być wznoszone z elementów prefabrykowanych, które są przygotowywane w hali produkcyjnej, a następnie montowane już na miejscu. Oznacza to znaczne skrócenie czasu potrzebnego do ukończenia budynku – zwykle może to nastąpić w kilka tygodni. Prefabrykacja gwarantuje też wysoką jakość wykonania i możliwość dopasowania rozlokowania poszczególnych instalacji i elementów wykończenia według potrzeb przyszłych użytkowników. Dzięki używanym membranom dom jest w stanie zapewnić znakomitą izolacyjność, a użyta termoizolacja jest jednocześnie świetnym wygłuszeniem wnętrza. Dom szkieletowy gwarantuje też przystępny koszt budowy.