Nowoczesne technologie, Energooszczędność.
Energooszczędność jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru technologii budowy domu. Decydując się na konkretną metodę budowy, zwykle zastanawiamy się nad kwestią efektywnego wykorzystania energii, kosztami oraz czasem trwania całej inwestycji.
Tradycyjne budownictwo murowane było przez długi czas dominującym rozwiązaniem. Jednakże, decydując się na wybudowanie domu w technologii szkieletowej, można osiągnąć znacznie lepsze rezultaty pod względem energetycznym. Nowoczesne materiały izolacyjne pozwalają stworzyć konstrukcję odporną na utratę ciepła, co skutkuje łatwiejszym ogrzewaniem budynku i zwiększa komfort jego użytkowania.
Wybór technologii szkieletowej przynosi także korzyści użytkownikowi. Dzięki bardziej energooszczędnej konstrukcji, dom jest bardziej przyjazny dla środowiska, a także pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji poprzez zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie.
Przekonajmy się, dlaczego wybór domu w technologii szkieletowej może być korzystny dla Ciebie oraz dla środowiska.
Jak jest zbudowany dom szkieletowy?
Domy w technologii szkieletowej wznosi się wykorzystując przestrzenne ramy, wykonane z drewnianych belek, które tworzą strukturę nośną („szkielet”) budynku. Łącząc je ze sobą, gwarantują odpowiednią stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Na nich opierają się belki tworzące strop i wyższe kondygnacje oraz więźbę dachu. Znakomite parametry termiczne dom szkieletowy zyskuje za sprawą materiału termoizolacyjnego umieszczanego wewnątrz ram. Z reguły jest to wełna mineralna. Od wewnątrz zabezpiecza się ją folią paroizolacyjną, a od zewnątrz paro przepuszczalną, a jednocześnie wiatroizolacyjną. Wewnętrzną powierzchnię ścian tworzy płyta OSB mocowana na ruszcie, a zewnętrzną – w zależności od materiału elewacyjnego – płyta, gdy dom ma być tynkowany lub ruszt, jeżeli zastosuje się deskę elewacyjną.
Energooszczędność – zaleta technologii szkieletowej
Domy szkieletowe wznosimy z elementów prefabrykowanych, które są przygotowywane w hali produkcyjnej, a następnie montowane już na miejscu. Oznacza to znaczne skrócenie czasu potrzebnego do ukończenia budynku – zwykle może to nastąpić w kilka tygodni. Prefabrykacja gwarantuje też wysoką jakość wykonania i możliwość dopasowania rozlokowania poszczególnych instalacji i elementów wykończenia według potrzeb przyszłych użytkowników. Gdy stosujemy odpowiednie membrany dom jest w stanie zapewnić nam znakomitą izolacyjność, natomiast termoizolacja jest jednocześnie świetnym wygłuszeniem wnętrza i zapewnia nam wysoką energooszczędność . Dom szkieletowy gwarantuje też przystępny koszt budowy.