Z czego wynika popularność domów szkieletowych?

Z czego wynika popularność domów szkieletowych?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Powszechnie uważa się, że Polacy są bardzo przywiązani do tradycji i lubią wykorzystywać dobrze znane, klasyczne rozwiązania. Okazuje się jednak, że gdy w grę wchodzi tworzenie nowoczesnych, tanich i energooszczędnych budynków, bez wahania podążamy za innowacyjną technologią. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się domy szkieletowe. Dlaczego są one tak pożądane? I dlaczego zyskały tak duże uznanie na polskim rynku? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Wygoda, którą warto docenić

Dlaczego domy szkieletowe są tak popularne? Przede wszystkim dlatego, że ich tworzenie jest dużo prostsze w porównaniu do standardowych budynków. Nowoczesna technologia pozwala na szybkie wybudowanie potrzebnej nam przestrzeni, a przy tym sprawia, że konstrukcja wyróżnia się wysoką jakością i maksymalną trwałością. 

Zalety widać już na etapie tworzenia fundamentów. Dom szkieletowy posiada lekką konstrukcję, dzięki czemu fundament jest lżejszy niż przy budynkach murowanych. Pozwala to na duże oszczędności. Co więcej, ogólna liczba tzw. robót mokrych jest ograniczona do minimum, a cały proces może być prowadzony także w sezonie jesienno-zimowym. Kolejną zaletą domów szkieletowych jest proste prowadzenie instalacji, a także możliwość szybkiego ukrycia nieestetycznych elementów pod podszyciem. 

Zalety domów szkieletowych

Jednak to nie koniec zalet, które warto wziąć pod uwagę w kwestii domów szkieletowych. Ich rosnąca popularność związana jest także z energooszczędnością, dobrą izolacją, która ma wpływ na poziom ogrzewania, a także z pozytywnym wpływem na środowisko.

Warto także podkreślić, że domy szkieletowe:

  • cechują się większą pojemnością cieplną i ujemną emisją dwutlenku węgla, dzięki czemu przyczyniają się do przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu,
  • bardziej ekologiczne w porównaniu do budownictwa tradycyjnego, 
  • należą do tzw. budownictwa suchego, co oznacza, że nie wymagają dużej ilości wody (oprócz tworzenia fundamentów), 
  • wykonane z drewna, czyli materiału o naturalnych właściwościach termoizolacyjnych, dzięki czemu wykazują mniejsze zapotrzebowanie na energię do ogrzewania czy chłodzenia poszczególnych pomieszczeń,
  • bazują na drewnie, które nie wykazuje właściwości toksycznych i jest surowcem, który przekłada się na komfort i lepsze samopoczucie.