Zalety domów prefabrykowanych

Zalety domów prefabrykowanych

  • Post author:
  • Post category:Blog

Budowa domu jest poważnym i złożonym przedsięwzięciem z uwagi na ilość i zakres prac, jakie muszą być w jej trakcie wykonane. Wiąże się za znacznymi kosztami, napiętym harmonogramem, w którym muszą się „zmieścić” kolejne ekipy wykonujące poszczególne zadania od przygotowywania fundamentów aż po wykańczanie wnętrza. Sposobem na ułatwienie całego procesu inwestycyjnego może być decyzja o wyborze domu prefabrykowanego. W Gdańsku ciekawą ofertę tego rodzaju przedstawia firma Flextainer. Przekonajmy się, dlaczego warto zdecydować się na dom prefabrykowany.

Na czym polega korzystanie z prefabrykatów?

Prefabrykacja polega na przygotowywaniu elementów składających się na całą konstrukcję poza placem budowy. W trakcie wznoszenia obiektu gotowe części są jedynie montowane, tworząc strukturę nośną obiektu, a nierzadko także stanowiąc jego wykończenie. Rodzaj używanych prefabrykatów zależy od typu budynku i używanej technologii. W budynkach murowanych w tej postaci często wykonuje się stropy i schody. Często wykorzystuje się także gotowe ściany np. w postaci żelbetowych płyt, które w zależności od potrzeb mogą być wyposażone w termoizolację czy inne części wykończenia. Z elementów prefabrykowanych korzysta się też w budownictwie drewnianym. W ten sposób powstają np. ściany zewnętrzne i wewnętrzne domów w technologii szkieletowej.

Co można zyskać dzięki prefabrykacji?

Wykorzystanie elementów prefabrykowanych pozwala na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na ukończenie inwestycji. W wielu przypadkach uniezależnia też harmonogram prac od warunków atmosferycznych. Jest też sposobem na obniżenie kosztów – wykonywane prefabrykaty są często wystandaryzowane, a ich wytworzenie w hali fabrycznej jest szybsze niż na placu budowy. Znaczenie ma też możliwość uzyskania lepszej jakości wykończenia oraz zgodności z projektem, ponieważ ryzyko odstępstw jest tu minimalne. Warto też pamiętać, że budowa domu z prefabrykatów uwalnia inwestora od troszczenia się o dostawy potrzebnych materiałów czy kontraktowanie kolejnych ekip wykonawczych.