Zastosowanie drewna w budownictwie modułowym

Budownictwo modułowe jest bardzo popularne, ponieważ oferuje możliwość znacznie szybszego ukończenia inwestycji i postawienia budynku w czasie nieosiągalnym przy korzystaniu z tradycyjnych technologii. Jednocześnie inwestor ma zagwarantowaną dużą swobodę w kształtowaniu wyglądu obiektu, a także jego ostatecznej kubatury. Poza rozmaitymi systemami wykorzystującymi elementy stalowe dużą popularnością cieszą się również drewniane domy modułowe. Przekonajmy się, co je wyróżnia i sprawdźmy dlaczego, warto się na nie zdecydować.

Drewniane domy modułowe

Drewniane domy modułowe to obiekty powstające z elementów prefabrykowanych. Są one przygotowywane w hali produkcyjnej, a następnie przewożone na miejsce montażu, gdzie prace polegają na złączeniu ich ze sobą w stabilną i właściwie zaizolowaną konstrukcję. Ze względu na użycie gotowych elementów prace przy wznoszeniu domów tego rodzaju mogą być ukończone w niezwykle krótkim czasie.

Obiekty tego typu są wznoszone w technologii szkieletowej. Prefabrykaty mają więc postać ram wykonanych z drewnianych belek, których wnętrze wypełnia wełna mineralna pełniąca funkcję termoizolacji. Od wewnątrz jest ona zabezpieczona folią paroizolacyjną oraz płytą OSB. Od strony zewnętrznej znajduje się paroprzepuszczalna folia wiatroizolacyjna i w zależności od sposobu wykończenia płyta OSB lub ruszt do zamocowania desek elewacyjnych.

Jakie są zalety korzystania z domów modułowych?

Domy modułowe oznaczają dla inwestora znaczne skrócenie całego cyklu powstawania budynku. Ze względu na użycie technologii szkieletowej połączonej z przygotowaniem konstrukcji w formie prefabrykowanej prace mogą być prowadzone niezależnie od warunków atmosferycznych, a po wcześniejszym wylaniu fundamentów także od pory roku. Zaletami domów szkieletowych będą ich znakomite parametry termoizolacyjne. Liczy się także niska bezwładność cieplna sprawiająca, że budynek można ogrzać w krótkim czasie. Znaczenie ma też wybór sposobu wykończenia – budynek może być zarówno otynkowany, jak i pokryty stylową drewnianą elewacją.