Co się bardziej opłaca, dom szkieletowy czy murowany?

Dom Szkieletowy czy murowany ? W budownictwie mieszkalnym jednorodzinnym wyróżnia się dwa podstawowe typy konstrukcji: konstrukcję murowaną i szkieletową drewnianą. Chociaż domy murowane są nadal bardziej popularne w Polsce, z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na dom szkieletowy. Dowiedz się, który typ budynku jest tańszy w budowie i w utrzymaniu. 

Dom Szkieletowy czy murowany ?

Wyboru technologii budowy domu należy dokonać na samym początku planowania wzniesienia budynku, jeszcze przed wykonaniem projektu. Domy murowane uchodzą za solidne i wytrzymałe. Faktycznie powstają one na grubych fundamentach, mają mocne ogniotrwałe ściany, a ich konstrukcja potrafi przetrwać nawet kilkaset lat. Budowa domu murowanego trwa zazwyczaj około 12 miesięcy. 

Moda na konstrukcje szkieletowe przywędrowała do Polski z krajów skandynawskich, USA i Kanady, gdzie ma już długą tradycję. Takie konstrukcje powstają często z półfabrykatów, dzięki czemu  można je dość łatwo złożyć (zwykle trwa to około 3 miesięcy). Później w razie potrzeby rozebrać. Chociaż domy szkieletowe mają zazwyczaj delikatniejszą konstrukcję, przy właściwej konserwacji również mogą przetrwać wiele lat. Kolejną ich zaletą jest fakt, że dzięki cienkim ścianom ich powierzchnia użytkowa jest większa nawet do 10% w stosunku do domów murowanych. Konstrukcja szkieletowe umożliwia budowę domów energooszczędnych. Dobrze ocieplone budynki szybko nagrzewają się i długo utrzymują ciepło. W zależności od użytych materiałów parametry utrzymywania ciepła mogą się znacznie różnić. 

Koszt budowy domu szkieletowego i murowanego 

Koszt budowy zarówno domu szkieletowego, jak i murowanego może być różny w zależności od powierzchni, konstrukcji, użytych materiałów i innych czynników. Średnio jednak szacuje się, że podobne konstrukcje szkieletowe są o 10-15% tańsze od murowanych. Nie warto jednak oszczędzać na materiałach, ponieważ słabej jakości drewno może być mało trwałe. Warto natomiast pamiętać, że rozbudowa domu murowanego jest bardziej skomplikowana i wymaga większych nakładów finansowych.