Ile czasu zajmuje postawienie domu modułowego
Domy letniskowe lub zamieszkanie we własnym domu jednorodzinnym jest dla wielu osób spełnieniem marzeń o komfortowym życiu oraz korzystaniu z przydomowego ogrodu. Jednym z powodów, dla których potencjalni użytkownicy odkładają decyzję o budowie, jest długi czas realizacji inwestycji, a także konieczność nadzorowania kolejnych ekip wykonawczych. Sposobem na uniknięcie tych problemów jest wybór budownictwa modułowego. W województwie pomorskim specjalizuje się w tym firma Flextainer, oferująca rozwiązania, dopasowane do potrzeb różnych klientów. Przekonajmy się, czym są domy modułowe i zobaczmy, jak wygląda proces ich budowy.
Czym charakteryzują się domy modułowe? A może lepiej domy letniskowe szkieletowe?
Domy modułowe wznosi się z elementów, które są prefabrykowane. Budynek tego rodzaju będzie się więc składać z części wytwarzanych wcześniej i montowanych na placu budowy. Domy drewniane całoroczne jak i domy letniskowe powstają również w technologii szkieletu drewnianego. Poszczególne fragmenty ścian to konstrukcje złożone z belek tworzących strukturę nośną oraz umieszczonego między nimi materiału termoizolacyjnego. Szkielet zabezpiecza się z jednej strony folią wiatroszczelną, z drugiej paroizolacją tzw. opóźniacz pary. Od wewnątrz i od zewnątrz przytwierdza się płytę poszyciową – zwykle jest to płyta OSB lub MFP. Tak przygotowana konstrukcja zawiera również otwory okienne i drzwiowe.
Jak powstaje dom modułowy?
Montaż z prefabrykatów pozwala postawić dom zaledwie w kilka tygodni. Wlicza się w ten okres czas potrzebny na przygotowanie fundamentów . To właśnie w zależności od typu podłoża lub gruntu może to być płyta żelbetowa. Mogą to być również klasyczne ławy fundamentowe. Jest to możliwe z uwagi na to, że na plac budowy dom dociera w idealnie pasujących do siebie fragmentach , które są „składane” w jedną całość . Technologia ta nazywana niekiedy „szwedzką” jest znacznie szybsza niż „kanadyjska”, w której szkielet budynku jest wznoszony „pod chmurką”. Choć zakres prac jest tu podobny, to przygotowanie gotowych elementów w hali fabrycznej jest znacznie szybsze. Prefabrykacja pozwala na osiągnięcie lepszej jakości.