Zamieszkanie we własnym domu jednorodzinnym jest dla wielu osób spełnieniem marzeń o komfortowym życiu oraz korzystaniu z przydomowego ogrodu. Jednym z powodów, dla których potencjalni użytkownicy odkładają decyzję o budowie, jest długi czas realizacji inwestycji, a także konieczność nadzorowania kolejnych ekip wykonawczych. Sposobem na uniknięcie tych problemów jest wybór budownictwa modułowego. W województwie pomorskim specjalizuje się w tym firma Flextainer, oferująca rozwiązania, dopasowane do potrzeb różnych klientów. Przekonajmy się, czym są domy modułowe i zobaczmy, jak wygląda proces ich budowy.

Czym charakteryzują się domy modułowe?

Domy modułowe wznosi się z elementów, które są wystandaryzowane, budynek tego rodzaju będzie się więc składać z części wytwarzanych wcześniej i montowanych na placu budowy. W przypadku domów drewnianych budynki powstają w technologii szkieletu drewnianego. Poszczególne fragmenty ścian to konstrukcje złożone z belek tworzących strukturę nośną oraz umieszczonego między nimi materiału termoizolacyjnego. Moduły ścienne są osłonięte z jednej strony folią wiatroszczelną, a z drugiej parochronną, od wewnątrz i od zewnątrz przytwierdzona jest okładzina – zwykle płyta OSB. W prefabrykatach są też przygotowane otwory okienne i drzwiowe, a także założone konieczne mocowania.

Jak powstaje dom modułowy?

Budynek wznoszony z prefabrykatów może zostać postawiony w ciągu kilku tygodni, wliczając w to czas potrzebny na przygotowanie fundamentów – w zależności od rodzaju konstrukcji może to być wylewana płyta lub klasyczne ławy – oraz prace instalacyjne i wykończeniowe. Jest to możliwe ze względu na to, że na plac budowy dom dociera w idealnie pasujących do siebie fragmentach, które są „składane” na miejscu. Technologia ta nazywana niekiedy „szwedzką” jest znacznie szybsza niż „kanadyjska”, w której szkielet budynku jest wznoszony „pod chmurką”. Choć zakres prac jest tu podobny, to przygotowanie gotowych elementów w hali fabrycznej jest znacznie szybsze, a także pozwala na osiągnięcie lepszej jakości.